لزوم استفاده از دستگاه تصفیه آب در کارواش

با توجه به کمبود آب و بحران بی آبی در کشور استفاده از دستگاه تصفیه آب مدتی است که در دستور کار هیئت نظارت بر کارواش ها قرار گرفته است به گونه ای که کارواش های در حال تأسیس برای اخذ مجوز نیازمند این دستگاه میباشند اما چرا اینقدر تأکید بر دستگاه تصفیه آب در کارواش ها شده است ؟ ایران کاراسپای به عنوان نمایندگی سوناکس در مشهد پاسخگوی این سوال خواهد بود با ما همراه باشید.

چرا باید کارواش ها دستگاه تصفیه آب داشته باشند؟

 

فاضلاب کارواش ها سرشار از فلزات سنگین!

 

فاضلاب کارواش ها دربردارنده مواد شیمیایی همچون دترجنتها، فلزات سنگین، گیریس، رنگ ، روغن و ...  هستند آب هایی که وارد آب های زیر زمینی میشوند باید تصفیه باشند که سلامت محیط زیست را به خطر نیاندازند علت اجباری شدن این دستگاه ها همین امر مهم بوده است.

هزینه سنگین خرید آب 

 

به غیر از آلودگی منابع زیر زمینی و بحران بی آبی که ذکر کردیم ، اگر به هزینه آب مصرف شده در کارواش ها دقت کنید متوجه میشوید که نه تنها خرید دستگاه تصفیه آب کارواش ها هزینه نیست بلکه به نفع آن مجموعه میباشد و در طولانی مدت این هزینه کاملا به جیب برمیگردد. چرا که با به کار گیری این دستگاه حدود 80 الی 90 درصد آبی که خریداری شده به چرخه شستشو باز میگردد.

چه میزان آب در کارواش ها مصرف میشود

 

برای شستن هر خودروی سواری حدود 150 تا 200 لیتر آب نیاز است و اگر کارواشی روزانه 50 تا 60 عدد خودرو را خدمات دهد ماهیانه 300 هزار لیتر و سالیانه 4 میلیون لیتر آب به هدر میرود این در صورتی است که میتوان با استفاده از دستگاه های تصفیه حجم آب مصرفی را به 600 هزار لیتر در سال کاهش داد. پس اختلاف آب مصرفی و هزینه پرداختی برای آب قابل چشم پوشی نمیباشد. قابل ذکر است که هزینه آب کارواش ها صنعتی محاسبه میگردد.

روش های تصفیه  آب فاضلاب کارواش

 

همان گونه  که در پاراگراف های قبل ذکر کردیم مهم ترین مشکلات فاضلاب کارواش ها  وجود ذرات جامد معلق (TSS) زیاد و همچنین کف (دترجنت) می باشد.تصفیه آب کارواش ها به دو روش انعقاد ولخته سازی شیمیایی وانعقاد و لخته سازی الکتریکی یا همان الکتروکوگولاسیون EC  میباشد.

شرح فرایند تصفیه فاضلاب به روش انعقاد و لخته سازی شیمیایی

 

در روش تصفیه فاضلاب کارواش به صورت انعقاد و لخته سازی شیمیایی، فاضلاب پس از گذر از واحدهای تصفیه فیزیکی که  همان آشغال گیری می باشد، وارد مرحله متعادل سازی شده تا از نظر کیفیت و کمیت پساب یکنواخت شود و  پس از آن وارد تانک انعقاد سازی ( کوگولاسیون ) می گردد.

معایب تصفیه فاضلاب کارواش به روش شیمیایی

 

هزینه وارد شده به صاحبان کارواش، شارژ مواد شیمیایی و اپراتوری میباشد که از  از معایب تصفیه فاضلاب کارواش به روش شیمیایی است.در روش شیمیایی برای از بین بردن فلزات سنگین احتیاج به تنظیم PH میباشد. هم چنین در مواقعی که کلوئیدهای منعقد شده به میزان کافی وزین نیستند، تا با سهولت ته نشین شوند، با تزریق پلی الکترولیت به ته نشینی آن ها میتوان سرعت بخشید.

شرح فرایند تصفیه فاضلاب کارواش به روش انعقاد الکتریکی یا EC

 

در این روش با کمک گیری از جریان برق مستقیم (DC) و صفحات فلزی از جنس آلومینیوم و آهن به عنوان الکترود شیمیایی، فاضلاب کارواش تصفیه می گردد که به این شیوه  انعقاد الکتریکی یا همان Electrocoagulation اختصار به این روش EC گفته می شود.

 

تصفیه آب به روش انعقاد الکتریکی

 

مزایای تصفیه فاضلاب کارواش با روش انعقاد الکتریکی

 

راندمان پکیج انعقاد الکتریکی دارای 99% حذف فلزات سنگین میباشد

بالا بودن راندمان در حذف مواد معلق وکدورت وروغن موجود در پساب کارواش

کاهش هزینه نصب و راه اندازی و بهرهبرداری در مقایسه با روش شیمیایی

نیازمند سطح زمین کمتر برای ایجاد تصفیه خانه

آبگیری و مدیریت لجن آسان

نعدم نیاز به  کاربر حرفه ای

بهره برداری اتومات و متداول برای شستشوی خودرو

کاهش مشکلات بهره برداری در مقایسه با روش های شیمیایی و بیولوژیکی

 

با خدمات ویژه نمایندگی سوناکس در مشهد خودروی خود را از دیگر خودرو ها متمایز سازید.

ایران کاراسپا عرضه کننده خدمات بدنه ماشین در مشهد، پولیش خودرو در مشهد، واکس خودرو در مشهد 

جهت دریافت خدمات و خرید محصولات حرفه ای سوناکس با ما تماس بگیرید.

 

call

نظرات کاربران


اگر تصویر خوانا نیست اینجا کلیک کنید
همزمان با تأیید انتشار نظر من، به من اطلاع داده شود.
* نظر هایی كه حاوی توهین است، منتشر نمی شود.
* لطفا از نوشتن نظر های خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.