با رعایت اصول نگهداری خودرو عمر آن را افزایش دهید

 

حتما بار ها این ضرب المثل را شنیده اید که پیشگیری بهتر از درمان است! باید بگوییم این ضرب المثل برای سلامت خودروی شما هم صدق میکند. شما با رعایت اصول نگهداری میتوانید از آسیب های احتمالی پیشگیری کنید و عمر خودرو را افزایش دهید.ایران کاراسپای ارائه دهنده خدمات بدنه ماشین در مشهد سعی دارد در این مطلب شما را با نحوه نگهداری خودرو و چگونگی افزایش عمر آن و کاهش هزینه های تعمیر و بازسازی خودرو  آشنا سازد با ما همراه باشید .

 

صفر تا صد اصول نگهداری از خودرو (بخش اول)

 

 

حفاظت از سلامت خودرو

 

سرویس کردن به موقع خودرو نه تنها باعث افزایش طول عمر میشود بلکه سبب سلامت خودرو  شده و اطمینان و امنیت وسیله نقلیه را به وجود می آورد. البته قابل ذکر است که تمام سرویس کاری های خودرو را نمیتوان به صورت خانگی انجام داد و گاهی لازم است به مراکز تخصصی تعمیر و نگهداری خودرو مراجعه شود. 
اما با این حال ما در این مقاله 4 نکته کلیدی برای محافظت از سلامت خودرو را بیان کرده ایم:

 


1-بررسی دفترچه راهنما و یا مراجعه به وب سایت سازنده خودرو

 


اکثر افراد وقتی خودرویی را خریداری میکنند بر این باورند که تجربه رانندگی و درست راندن ماشین کافی است و نیم نگاهی به دفترچه راهنمای خودرو نمی اندازند. پیشنهاد اول ما این است که از دفترچه راهنمای خودرو جهت سرویس قطعات مختلف آن بهرمند شوید. اگر چه بسیاری از سرویس‌هایی که روی خودروها صورت میگیرد ، مشترک هستند و در همه جای دنیا به یک شکل انجام می‌شوند. ولی برخی از سرویس‌ها متفاوت است و باید آن را با توجه به نوع، برند و سال ساخت خودرو انجام داد. زمان تعویض تسمه تایم یکی از سرویس‌هایی است که در هر مدل خودرو فرق میکند اگر این زمان به عقب بیافتد سبب آسیب دیدن موتور خودرو و به‌ ویژه سرسیلندر شود.

 

بررسی دفترچه راهنمای خودرو

 

2-بررسی مخازن و اضافه کردن مایعات در صورت نیاز


زیر کاپوت خودرو 4 عدد مخزن برای مایعاتی هم چون روغن ترمز، آب رادیاتور، مایع شیشه‌شور و روغن هیدرولیک فرمان تعبیه شده است. هر کدام از این مخازن دارای دو خط روی بدنه‌ی خود هستند که پر و خالی بودن مخزن را نشان می‌دهد. هر راننده ای باید به این خط ها دقت کند که در صورت پایین بودن خط از حد مجاز جهت پر کردن مخزن و رساندن خط به حداکثر میزان آن اقدام نماید.
همان طور که در پاراگراف قبل ذکر شد برخی خودرو ها متفاوت هستند و نیاز به نوع خاصی از مایع خنک‌کننده یا روغن ترمز میباشد. دقت کنید که پس از پر کردن مخزن تا خط full در مخزن را باید محکم ببندید و از بسته شدن در اطمینان حاصل نمایید.

 

بررسی مخازن و اضافه کردن مایعات در صورت نیاز

 

3-تعویض روغن موتور به‌ازای هر ۵ هزار کیلومتر


اگر خودروی شما روغن سوزی نداشته باشد فارغ از نوع خودرو و نوع برند، بهتر است روغن موتور هر ۵ هزار کیلومتر یک ‌بار تعویض شود. تعویض روغن نیازمند محل و مکان مناسب و تجربه میباشد چرا که  باید خودرو روی جک یا چاله برود و با باز کردن پیچ مشخص، روغن آن تخلیه شود. پس از آن باید فیلتر روغن جدا گردد. قبل از اینکه فیلتر روغن نصب شود بهتر این است که کمی روغن را با انگشت به واشر دور آن آغشته کرده و سپس فیلتر جدید را در جای خود محکم کنید. مرحله‌ی آخر بستن پیچ کارتل و سپس پر کردن روغن موتور است.
میزان ظرفیت مخزن روغن موتور بستگی به نوع خودرو دارد که باید از دفترچه راهنما چک کرد.

 

تعویض روغن موتور به‌ازای هر ۵ هزار کیلومتر


4-تعویض فیلتر هوا سالی یکبار


وظیفه فیلتر هوای موتور جلوگیری از ورود آلودگی ها و خاک به داخل موتور میباشد برای اینکه سلامت موتور به خطر نیافتد فیلتر هوا باید سالی یکبار تعویض گردد البته برخی فیلتر ها نیاز به تعویض ندارند و فقط باید تمیز شوند. فیلتر هوا داخل بخشی به نام هواکش نصب می‌شود. هواکش در خودروهای مختلف با استفاده از پیچ یا بست کلیپسی قابل جدا شدن است تا دسترسی به فیلتر هوا آسان باشد.
پس از آنکه فیلتر هوای آلوده و پر از خاک جدا شد باید فیلتر هوای تمیز و نو را جایگزین کرد و به طور صحیح در جای خود بست.

 

تعویض فیلتر هوا سالی یکبار


5-تعویض فیلتر بنزین به‌ازای هر ۶۰ هزار کیلومتر


وظیفه فیلتر بنزین جلوگیری از ورود خاک و ذرات گرد و غبار به داخل سیستم سوخت رسانی میباشد این فیلتر در مسیر باک تا محفظه موتور قرار دارد و شکل ظاهری آن مانند سیلند استوانه ای میباشد که دارای دو مجرای ورودی و خروجی میباشد.
قبل از آنکه فیلتر بنزین را جدا کنید بهتر است یک ظرف زیر آن  قرار دهید تا اگر بنزین خارج شد بتوان جلوی نشتی را گرفت برای جدا سازی نگهدارنده فیلتر بنزین تنها یک پیچ گوشتی دوسو نیاز است . جهت نصب کردن فیلتر بنزین، به صورت علامت بر روی خود فیلتر نشان داده شده است که در هنگام نصب باید به آن توجه کرد.

تعویض فیلتر بنزین به‌ازای هر ۶۰ هزار کیلومتر


6-پاک کردن رادیاتور از حشرات


رادیاتور محفظه ای مشبک است برای خنک کردن آبی که با گرمای موتور بسیار داغ شده و از موتور خارج می شود. فضای داخل رادیاتور به شکل شبکه بندی بوده و تبادل حرارتی بسیار بالایی با هوا دارد و آب داغ را به سرعت خنک کرده و آماده انتقال مجدد به موتور می کند.

پاک کردن رادیاتور از حشرات


حال اگر رایاتور تمیز نباشد میتواند تأثیر منفی بر روی کارایی آن داشته باشد پس نیاز است که با اسپری کردن محلول های خاصی که در بازار موجود است رادیاتور را تمیز کرد. ایران کاراسپای به عنوان نمایندگی سوناکس در مشهد  عرضه کننده این محلول ها میباشد و شما میتوانید به راحتی حشرات را از روی دریجچه های رادیاتور پاک کنید. این محلول باید 2 دقیق بر روی رادیاتور بماند سپس پاک شود. از استفاده کردن اشیا تیز برای پاکسازی خودداری کنید.

نظرات کاربران


اگر تصویر خوانا نیست اینجا کلیک کنید
همزمان با تأیید انتشار نظر من، به من اطلاع داده شود.
* نظر هایی كه حاوی توهین است، منتشر نمی شود.
* لطفا از نوشتن نظر های خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.